Sakrament Małżeństwa

Narzeczeni winni zgłosić się osobiście w kancelarii parafii narzeczonej lub narzeczonego na 3 miesiące przed ślubem. W naszej parafii zapraszamy narzeczonych w środy po wieczornej Mszy św. lub po wcześniejszym ustaleniu terminu.

Należy przedstawić:

• metryki chrztu św. (metryki do celów małżeńskich są ważne do 3 miesięcy)
    • zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego o braku przeszkód w prawie cywilnym (w wypadku ślubu konkordatowego) – ważne 3 miesiące
    • dokument z Urzędu Stanu Cywilnego o zawarciu ślubu cywilnego (w wypadku ślubu niekonkordatowego)
    • dowody osobiste
    • ostatnie świadectwo z religii (szkoła średnia lub zawodowa)
    • świadectwo ukończenia Katechizacji Przedmałżeńskiej (Kurs Przedmałżeński)
    • zaświadczenie o bierzmowaniu
    • metrykę zgonu współmałżonka (w wypadku wdowców)

Parafia i termin ślubu.

Termin ślubu ustalamy na kilka miesięcy wcześniej w kancelarii parafialnej. Zwyczajowo ślub odbywa się w parafii narzeczonej, można go zawrzeć także w parafii narzeczonego. Zawarcie ślubu w innej parafii jest możliwe wyjątkowo wyłącznie za pisemną zgodą ks. proboszcza własnej parafii. Ogromna większość młodych zawiera obecnie tzw. ślub konkordatowy tylko w kościele, ponieważ powoduje on także skutki cywilne.

Zapowiedzi, poradnia rodzinna i sakrament pokuty.

Zapowiedzi głoszone są przynajmniej przez trzy kolejne niedziele w parafii narzeczonej i narzeczonego (najczęściej przez wywieszenie w gablocie przed kościołem), celem stwierdzenia czy nie istnieją przeszkody do zawarcia danego małżeństwa. Osoby wiedzące o ewentualnych przeszkodach są zobowiązane w sumieniu powiadomić o tym proboszcza parafii. Na zapowiedzi poza naszą parafią dajemy zanosząc pismo otrzymane podczas pierwszego spotkania w kancelarii parafialnej. Po wygłoszeniu zapowiedzi przynosimy do parafii ślubu świadectwo wygłoszonych zapowiedzi. Przed zawarciem małżeństwa należy również uczestniczyć w spotkaniach w poradni rodzinnej oraz w dniu skupienia. Celem dobrego przygotowania się duchowego do zawarcia tego sakramentu narzeczeni dwukrotnie winni przystąpić do spowiedzi św. przedślubnej. Spowiedź pierwsza winna mieć miejsce bezpośrednio po zapowiedziach; spowiedź druga w przeddzień ślubu (co nie wyklucza częstszej spowiedzi). Przy spowiedzi informujemy spowiednika, że jest to spowiedź przedślubna i dajemy mu kartkę do podpisu.